Dang Thai Son

Wietnam Data urodzenia: 02.07.1958

Numer uczestnika:

Dang Thai Son

*2 VII 1958 Hanoi

Wietnamski pianista, jeden z najwybitniejszych muzyków naszych czasów, laureat I nagrody w Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980).

Studiował w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie u Władimira Natansona i Dymitra Baszkirowa. Współpracuje z najwybitniejszymi zespołami i dyrygentami w prestiżowych salach na całym świecie.

Uczestniczył w historycznych wydarzeniach artystycznych, m.in. w wielkim koncercie japońskiej telewizji państwowej NHK wraz z Kathleen Battle, Yo-Yo Ma, Seiji Ozawą i Mścisławem Rostropowiczem (1995), w galowym koncercie inaugurującym Rok Chopinowski w Polsce z okazji 150. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina (1999), ostatnim festiwalu Isaaka Sterna w Miyazaki (2001) czy wielkim koncercie galowym z okazji obchodów 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina (2010). Wielokrotnie występował podczas Festiwalu Chopin i jego Europa organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (2005, 2006, 2008, 2010). Od 1987 r. wykłada gościnnie w Kunitachi Music College (Tokio), prowadzi zajęcia także na Uniwersytecie w Montrealu.

Juror wielu prestiżowych konkursów pianistycznych, m.in.: Clary Haskil w Szwajcarii, Sergiusza Rachmaninowa i Światosława Richtera w Rosji, Chopinowskiego w Polsce, Artura Rubinsteina w Tel Awiwie.

Nagrywał dla wielu wytwórni fonograficznych, w tym płyty w ramach serii „The Real Chopin” i „Dzieła Wszystkie Fryderyka Chopina na instrumentach współczesnych”, wydanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

X
Zaloguj się, aby móc dodawać do ulubionych.