Garrick Ohlsson

Stany Zjednoczone Data urodzenia: 03.04.1948

Numer uczestnika:

Garrick Ohlsson

*3 IV 1948, Nowy Jork

Laureat I nagrody i nagrody specjalnej Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1970). Studiował w Juilliard School of Music w Nowym Jorku w klasach Saszy Gorodnickiego, Rosiny Lhevinne i Olgi Barabini. Pobierał konsultacje artystyczne u Claudia Arrau i Irmy Wolpe.

Poza Konkursem Chopinowskim zwyciężył w międzynarodowych konkursach pianistycznych w Bolzano (im. Busoniego, 1966) i Montrealu (1968).

Stale intensywnie koncertuje, grając z najwspanialszymi dyrygentami i orkiestrami świata; z okazji 150. rocznicy śmierci Choina dał serię recitali chopinowskich m.in. na europejskich festiwalach La Roque d'Anthéron, Fêtes Romantiques w Nohant, Klavier-Festival Ruhr w Essen.

Pianista uprawia także kameralistykę, współpracując ze śpiewaczkami Ewą Podleś i Jessie Norman, skrzypaczką Hilary Hahn i kwartetami smyczkowymi (Cleveland Quartet, Emerson Quartet, Guarneri Quartet i Takács Quartet). Wraz ze skrzypkiem Jorja Fleezanisem i wiolonczelistą Michaelem Grebanierem założył w San Francisco FOG Trio.

 

X
Zaloguj się, aby móc dodawać do ulubionych.