LUDMIL ANGELOV

Urodził się w Warnie, ukończył Państwową Akademię Muzyczną im. Pancho Vladigerova w Sofii w klasie Viktorii Spasovej, Ljudmiły Stojanovej i Konstantina Stankovicha. Laureat międzynarodowych konkursów m.in. w Senigallii (Włochy, 1976), Warszawie (1985), Palm Beach International Competition (USA, 1990), Piano Masters (Monte Carlo, 1994) oraz World Piano Master Tour (Francja, 1997).
Koncertował w wielu prestiżowych salach koncertowych świata, m.in. w Berlinie, Wiedniu, Amsterdamie, Paryżu, Frankfurcie, Monachium, Lucernie, Monte Carlo, Linz, Madrycie, Barcelonie, Walencji, Moskwie, Atenach, Seulu.
Do ważnych wydarzeń w swej artystycznej karierze zalicza udział w festiwalach w La Roque d’Anthéron, Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Warszawie (2000) oraz w Newport w Stanach Zjednoczonych (2002).
Nagrywał dla firm RCA, Gega New, PentaTone, Danacord. Za nagranie wszystkich rond i wariacji Chopina otrzymał Grand Prix du Disque Frédéric Chopin. Od 2006 r. prawykonawca utworów Nikolája Kapústina – uchodzi za czołowego interpretatora muzyki tego kompozytora.
Twórca i dyrektor artystyczny Piano Extravaganza Festival w Sofii, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzycznego w Toledo. Doktor honoris causa Nowego Uniwersytetu Bułgarskiego w Sofii.

 

X
Zaloguj się, aby móc dodawać do ulubionych.