AKIKO EBI

Akiko Ebi rozpoczęła karierę od zdobycia II nagrody i czterech nagród specjalnych ufundowanych przez Artura Rubinsteina w Międzynarodowym Konkursie im. Marguerite Long i Jacques’a Thibaud w Paryżu oraz V nagrody w X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, zyskując uznanie Marthy Argerich, swej późniejszej mentorki. Kontynuowała naukę w Konserwatorium Paryskim u Aldo Ciccoliniego, Vlado Perlemutera, Louisa Kentnera, Conrada Hansena i Colette Zerah.

Występowała na całym świecie, m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Gewandhaus, Teatro Colón, Wigmore Hall, Suntory Hall, z tak uznanymi dyrygentami jak: Frans Brüggen, Rani Calderon, Lawrence Foster, Jean Fournet, Theodor Guschlbauer, Marek Janowski, Bernhard Klee, Rossen Milanov, Yutaka Sado, Vassily Sinaisky i Stanisław Skrowaczewski. Jako kameralistka daje recitale na dwa fortepiany (z Marthą Argerich) oraz występuje z Augustinem Dumayem, Régisem Pasquierem, Angelą Hewitt, Michelem Dalberto i Yumino Toyodą oraz z kwartetami Parisii i Via Nova. Regularnie bierze udział w festiwalach w La Roque d’Anthéron, Verbier, Menton, Echternach, Lugano, Nowym Jorku, Tokio i Warszawie.

Jej dyskografia obejmuje m.in. komplet etiud, preludiów, nokturnów i impromptus oraz Koncert e-moll Chopina, dzieła Faurégo, Francka, Griega, Ravela, Weberna i Piernego i Dynama-Victora Fumeta (pierwsze światowe nagranie). Artystka zdobyła dwie nagrody Grand Prix d’Or za płytę z utworami Hikari Ōe, która zwróciła uwagę światowej krytyki na tego wyjątkowego, niepełnosprawnego umysłowo twórcę.

Szczególnie wysokie oceny międzynarodowej krytyki zdobyły jej nagrania dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z Preludiami na instrumencie z epoki, jak również wydana niedawno jej interpretacja Koncertu e-moll z Festiwalu „Chopin i jego Europa” z towarzyszeniem Orkiestry XVIII wieku pod dyrekcją Fransa Brüggena.

W uznaniu zasług dla muzyki francuskiej Akiko Ebi otrzymała w 1993 roku odznaczenie Chevalier des Arts et des Lettres. W 2002 roku przyznano jej prestiżową japońską nagrodę muzyczną Exxon-Mobile. Artystka prowadzi kursy mistrzowskie w wielu krajach i jest jurorem najważniejszych konkursów pianistycznych.

X
Zaloguj się, aby móc dodawać do ulubionych.