PHILIPPE ENTREMONT

Philippe Entremont

Karierę artysty zapoczątkowało wykonanie Koncertu fortepianowego André Joliveta oraz I Koncertu fortepianowego Ferenca Liszta w Carnegie Hall. W ślad za tym sukcesem przyszły występy w najważniejszych salach koncertowych świata. Artysta wziął m.in. udział w Pianistycznym Widowisku Stulecia z okazji Igrzysk Olimpijskich w Pekinie (2008).

Od 40 lat Philippe Entremont jest również znany jako dyrygent. W ostatnich latach poprowadził m.in. amerykańskie tournée Wiener Concert-Verein z Sebastianem Knauerem, dyrygował gościnnie Izraelską Orkiestrą Festiwalową (IFO), Deutsche Staatsphilharmonie Rheinland-Pfalz oraz Orkiestrą Symfoniczną w Shenzhen (Chiny). Odbył też liczne tournées koncertowe po Stanach Zjednoczonych i Japonii z Wiener KammerOrchester, po Szwajcarii i Niemczech z Orkiestrą Filharmoniczną w Strasburgu oraz po stolicach azjatyckich z Orquestra de Cadaqués.

Przez ponad dekadę współpracował także z Münchner Symphoniker (której jest dożywotnim dyrygentem) i tokijską Super World Orchestra. Był dyrektorem artystycznym zespołu Filharmonii w Nowym Orleanie, Denver Symphony, Wiener KammerOrchester oraz Izraelskiej Orkiestry Kameralnej (ICO).

Dyrygował najsłynniejszymi orkiestrami Europy, Stanów Zjednoczonych, Japonii i Korei, a jego nagrania dla wytwórni Sony uhonorowano prestiżowymi nagrodami fonograficznymi. Legendarne stały się już nagrania Philippe’a Entremonta dokonane z orkiestrami symfonicznymi Filadelfii i Nowego Jorku pod dyrekcją Eugène’a Ormandy’ego oraz Leonarda Bernsteina.

Artysta został uhonorowany w wielu krajach odznaczeniami państwowymi, m.in. w Austrii (Wielkim Krzyżem Zasługi) i Francji (Order Narodowy Legii Honorowej). W 2014 roku dokonał nagrania albumu z muzyką Chopina dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

X
Zaloguj się, aby móc dodawać do ulubionych.