ANDRZEJ JASIńSKI

Andrzej Jasiński, urodzony w 1936 roku w Częstochowie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach w klasie Władysławy Markiewiczówny (dyplom z wyróżnieniem, 1959). W 1960 roku zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Marii Canals w Barcelonie. W latach 1960−1961 uzupełniał studia w Paryżu u Magdy Tagliaferro.

Zadebiutował w 1961 roku z Orkiestrą RAI w Turynie pod dyrekcją Carlo Zecchiego. Oprócz występów w Polsce kilkakrotnie odbył tournée po krajach byłego ZSRR, koncertował na festiwalach muzycznych w Czechosłowacji, Niemczech, Urugwaju, Brazylii i Japonii.

W 1962 roku podjął pracę w swej macierzystej uczelni, a działalność pedagogiczna stała się jego główną specjalnością. W latach 1979−1982 wykładał też w Akademii Muzycznej w Stuttgarcie.

Wykształcił grono koncertujących pianistów i pedagogów. Jego wychowankami są m.in. Krystian Zimerman, Joanna Domańska, Jerzy Sterczyński, Krzysztof Jabłoński, Magdalena Lisak, Zbigniew Raubo, Rafał Łuszczewski i Beata Bilińska.

Juror międzynarodowych konkursów: im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli, Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Van Cliburna w Fort Worth, Ferruccio Busoniego w Bolzano oraz czterokrotnie Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.

Doktor honoris causa katowickiej Akademii Muzycznej (2006). W latach 2005−2014 był członkiem Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Na specjalne zamówienie Instytutu nagrał w roku 2015 studyjnie utwory Mozarta i Chopina.

X
Zaloguj się, aby móc dodawać do ulubionych.