Marta Sosińska

Polska Data urodzenia: 01.01.1970

Numer uczestnika:

Marta Sosińska-Janczewska

* 4 X 1939 Warszawa

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie (klasa Zbigniewa Drzewieckiego, dyplom z wyróżnieniem w 1963 r.).
Laureatka VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (III nagroda oraz nagrody za najlepsze wykonanie poloneza i im. Anny Godlewskiej dla najlepszego Polaka, 1965) i międzynarodowych konkursów pianistycznych w Monachium (VI nagroda, 1961) i Rio de Janeiro (srebrny medal, 1962).
Działalność koncertową podjęła podczas studiów; występowała na estradach niemal wszystkich krajów europejskich, odbyła tournées po Brazylii, Urugwaju, Argentynie, Izraelu i USA. Brała udział w kilkudziesięciu festiwalach muzycznych. Jako kameralistka partnerowała skrzypkom: Kai Danczowskiej i Krzysztofowi Jakowiczowi.
Dokonała nagrań dla radiofonii i stacji telewizyjnych w Polsce i Niemczech. Nakładem wytwórni Polskie Nagrania „Muza” ukazały się w jej interpretacje sonat b-moll i h-moll, Poloneza-Fantazji As-dur, Barkaroli Fis-dur oraz Fantazji f-moll Fryderyka Chopina.
W latach 1985–2002 wykładała w Hochschule für Musik w Würzburgu. Juror wielu konkursów pianistycznych na świecie (Darmstadt, Tbilisi i Xiamen), Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy oraz eliminacji do XVI Konkursu Chopinowskiego (2010).

X
Zaloguj się, aby móc dodawać do ulubionych.