Ewa Pobłocka

Polska Data urodzenia: 21.11.1957

Numer uczestnika:

Ewa Pobłocka

*21 XI 1957 Chełmno

Laureatka X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980), uhonorowana również nagrodą Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków Chopina.

Studiowała w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej u prof. Zbigniewa Śliwińskiego i prof. Jerzego Sulikowskiego (dyplom z wyróżnieniem, 1981) i – podyplomowo – w Hamburgu u Conrada Hansena. Korzystała z konsultacji artystycznych Jadwigi Sukiennickiej, Rudolfa Kerera, Tatiany Nikołajewej i Marthy Argerich.

Laureatka pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu im. G. Viottiego w Vercelli (1977) i złotego medalu na Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów w Bordeaux (1979). Występowała niemal we wszystkich krajach Europy, obu Amerykach, Chinach, Indonezji, RPA, Singapurze, Korei, Japonii i Australii.

Z powodzeniem uprawia muzykę kameralną, koncertując m.in. z Kwartetem Śląskim i ze śpiewakami (Jadwigą Rappé, Olgą Pasiecznik, Ewą Podleś). Dokonała licznych prawykonań i premierowych nagrań utworów polskich kompozytorów współczesnych, m.in. Andrzeja Panufnika, Witolda Lutosławskiego (pierwsze polskie nagranie Koncertu fortepianowego z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod dyrekcją kompozytora), Pawła Szymańskiego i Pawła Mykietyna.

Współpracuje z radiofoniami europejskimi, nagrała ponad 40 płyt, w tym ostatnio komplet utworów fortepianowych Edwarda Griega, utwory solowe Brahmsa, Schumanna, komplet pieśni Chopina, album m.in. z Mazurkami i Sonatą c-moll Chopina na fortepianie historycznym (Pleyel, 1848).

Ceniony pedagog; prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gościnnie naucza na Uniwersytecie Sztuk Pięknych i Muzyki Geidai w Tokio i Nagoi. Była jurorem krajowych i zagranicznych konkursów pianistycznych.

Laureatka dorocznej nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2004), odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 r. Prezydent RP nadał jej tytuł profesora.

X
Zaloguj się, aby móc dodawać do ulubionych.