Akiko Ebi

Japonia Data urodzenia: 07.07.1953

Numer uczestnika:

Akiko Ebi

*7 VII 1953 Osaka

Rozpoczęła karierę od zdobycia Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie im. Marguerite Long i Jacques’a Thibaud w Paryżu oraz V nagrody w X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, zyskując uznanie Marthy Argerich, swej późniejszej mentorki. Kontynuowała naukę w Konserwatorium Paryskim u Aldo Ciccoliniego, Vlado Perlemutera i Louisa Kentnera.

Występuje na całym świecie z wybitnymi zespołami i dyrygentami. Jako kameralistka daje recitale na dwa fortepiany (z Marthą Argerich) oraz występuje z Ivrym Gitlisem, Augustinem Dumayem, Régisem Pasquierem, Angelą Hewitt, Michelem Dalberto, kwintetem Morauges oraz kwartetami Parisii i Manfred. Regularnie bierze udział w festiwalach w La Roque d’Anthéron, Menton, Echternach, Nantes, Lugano, Lizbonie, Toledo, Tokio, Salt Lake City i Warszawie.

Jej dyskografia obejmuje m.in. komplet etiud, preludiów, nokturnów i impromptus Chopina, dzieła Brahmsa, Liszta, Francka, Weberna i Piernego. Zdobyła dwie prestiżowe nagrody fonograficzne Grand Prix d’Or za płytę z utworami Dynama-Victora Fumeta oraz za nagranie utworów Hikari Ōe, które zwróciło uwagę światowej krytyki na tego wyjątkowego niemego i niepełnosprawnego umysłowo twórcę.

W uznaniu zasług dla muzyki francuskiej otrzymała w 1993 r. odznaczenie Chevalier des Arts et des Lettres. W 2002 r. przyznano jej prestiżową japońską nagrodę ExxonMobile.

X
Zaloguj się, aby móc dodawać do ulubionych.