Yundi Li

Chiny Data urodzenia: 07.10.1982

Numer uczestnika:

Yundi Li

*7 X 1982 Chongqing

Laureat I nagrody XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2000). Od momentu triumfu w konkursie uznawany za jednego z pierwszoplanowych interpretatorów muzyki Chopina. W dowód uznania za propagowanie muzyki polskiego kompozytora, zwłaszcza na terenie Chin, w 2010 r. odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Pianista koncertuje w prestiżowych salach na całym świecie, pod batutą wybitnych dyrygentów (Seiji Ozawa, Riccardo Chailly, Daniel Harding, Andrew Davis, Valery Gergiev, Gustavo Dudamel), z wybitnymi orkiestrami – Berlińczykami, Wiedeńczykami, Leipzig Gewandhausorchester, Rotterdam, Philharmonia Orchestra i in.

Yundi aktywnie propaguje muzykę klasyczną w rodzinnym kraju, koncertując także w prowincjonalnych miastach Chin. Działa na rzecz rozwoju edukacji muzycznej, inspirując swoim przykładem miliony młodych Chińczyków do nauki gry na fortepianie. Jest profesorem fortepianu w konserwatorium w Syczuanie.

Pianista angażuje się w pracę na polu humanitarnym – jest ambasadorem Chińskiego Czerwonego Krzyża.

X
Zaloguj się, aby móc dodawać do ulubionych.