Uroczyste przekazanie pianina marki Pleyel (1847) na własność Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

19.10.2015 - 19.10.2015 Fryderyk Chopin Museum

Pianino marki Pleyel z autografem Fryderyka Chopina zostanie przekazane na własność przez Fundację Chopinowską z Miami Narodowemu Instytutowi Fryderyka Chopina. Uroczystość odbędzie się 19 października o godzinie 12:00 w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

Historia pianina Pleyel z roku 1847 (numer seryjny 13555) jest niezwykle ciekawa; instrument posiada autograf Fryderyka Chopina, złożony prawdopodobnie na prośbę osoby kupującej – uczennicy mistrza. Kompozytor osobiście wybrał instrument i sygnował go swoim podpisem w celu umożliwienia uczennicy rozpoznania rekomendowanego instrumentu w fabryce fortepianów Pleyel. Pianino powędrowało najpierw do Rumunii, a następnie do Włoch i USA. Wiosną 2009 roku zostało przekazane Fundacji Chopinowskiej w Miami (The Chopin Foundation of the United States). Fundacja zdecydowała, że odda instrument w depozyt do Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Wydarzenie to miało miejsce w 2009 roku, a instrument zaprezentowano w ramach nowej ekspozycji stałej Muzeum Chopina otwartej w roku 2010, w dwusetną rocznicę urodzin Chopina. Teraz zdecydowano się przekazać instrument na własność Narodowemu Instytutowi Fryderyka Chopina.

W uroczystości przekazania instrumentu wezmą udział między innymi: Konsul Honorowy RP w Miami i Założyciel  Chopin Foundation of the United States Lady Blanka Rosenstiel, Zastępca Szefa Misji
w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych John C. Law, Dyrektor Chopin Foundation Jadwiga Gewert, Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener oraz Kurator Muzeum Fryderyka Chopina Maciej Janicki.

X
Zaloguj się, aby móc dodawać do ulubionych.