Chopin i sztuka wirtuozerii – prof. John Rink w Muzeum Fryderyka Chopina

08.10.2015 - 08.10.2015 Fryderyk Chopin Museum

8 października Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na wykład  jurora 17. Konkursu Chopinowskiego zatytułowany „Chopin and the Art of Virtuosity”.

Co do pianistycznej wirtuozerii wniósł Fryderyk Chopin i jak ta niezwykle popularna w XIX wieku sztuka zmieniła się pod jego wpływem? – na te i wiele innych pytań odpowie podczas wykładu w Muzeum Fryderyka Chopina prof. John Rink (University of Cambridge)  Brytyjski muzykolog, wybitny znawca twórczości polskiego kompozytora po raz pierwszy zasiada w jury Konkursu Chopinowskiego.

Prof. Rink przedstawi wpływ Friedricha Kalkbrennera, Ignaza Moschelesa i Johanna Nepomuka Hummla na twórczość Chopina. Opowie także o tym jakim pianistą był sam Chopin i w jaki sposób kompozytor zmienił podejście do wirtuozerii w swoich czasach. Omówi także co o Chopinie i jego sztuce pianistycznej sądzili jemu współcześni – uczniowie, pianiści czy krytycy. Wykład zostanie zilustrowany przykładami muzycznymi – zabrzmią fragmenty Sonaty h-moll op. 58 i Poloneza-Fantazji op. 61.

Wykład prof. Johna Rinka odbędzie się w Sali Koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina 8 października 2015, na dzień przed rozpoczęciem II etapu Konkursu Chopinowskiego.  Wykład towarzyszy wystawie czasowej „Wirtuoz” i będzie tłumaczony na język polski.
 

Muzeum Fryderyka Chopina, godz. 18.00

Wstęp wolny

X
Zaloguj się, aby móc dodawać do ulubionych.