NELSON GOERNER

Nelson Goerner – urodzony w San Pedro (1969), należy do grona najwybitniejszych pianistów swojego pokolenia; doskonały solista i wielkiej klasy kameralista. Studiował w Konserwatorium w Buenos Aires u Juana Carlosa Arabiana i Carmen Scalcione. Zwycięzca Konkursu Pianistycznego im. Franciszka Liszta w Buenos Aires (1986) i konkursu pianistycznego w Genewie (1990). Dzięki Marcie Argerich otrzymał stypendium CIMAE – Art and Science Foundation i Mozarteum Argentino – oraz rozpoczął studia w konserwatorium w Genewie (dyplom z wyróżnieniem w klasie Marii Tipo, 1990). Występuje regularnie w największych salach koncertowych Europy, Japonii i obu Ameryk.

Wśród solistów i zespołów, z którymi współpracuje jako kameralista, są m.in. Janine Jansen, Julian Rachlin, Steven Isserlis, Gary Hoffman, Vadim Repin, Sophie Koch i Takács Quartet. Artysta występuje również w repertuarze na dwa fortepiany z Marthą Argerich, Alexandrem Rabinovichem oraz ze swoją żoną, Rusudan Alavidze. Regularnie koncertuje w ramach słynnych londyńskich serii promenadowych „BBC Proms”, jest też stałym gościem organizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina festiwali „Chopin i jego Europa”. Jako jeden z nielicznych wirtuozów Nelson Goerner wykonuje w jednym programie oba koncerty fortepianowe Johannesa Brahmsa.

Na płytach utrwalił m.in. utwory Rachmaninowa (II Sonata i Etiudes-Tableaux), Liszta (12 Études d’exécution transcendante) oraz Busoniego. W dyskografii artysty znajduje się również płyta DVD z kompozycjami Beethovena i Chopina zarejestrowana podczas festiwalu w Verbier. Dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Goerner dokonał szeregu nagrań m.in. na instrumentach historycznych w ramach serii „The Real Chopin” za które otrzymał Diapason d’Or. W przygotowaniu są również utwory kameralne Józefa Krogulskiego i Józefa Nowakowskiego.

Artysta w roku 2014 został powołany do Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

X
Zaloguj się, aby móc dodawać do ulubionych.