Krzysztof Książek nominowany do Paszportów Polityki


15.12.2015

Krzysztof Książek – uczestnik XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – został nominowany do tegorocznych Paszportów Polityki w kategorii Muzyki Poważnej.

23-letni, urodzony w Krakowie pianista dał się zauważyć przez krytykę na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jako „wyrazistą osobowość” określiła go Anna Dębowska, dodając, że nominuje go „za muzykalność, wizjonerskie brzmienia, osobistego Chopina, »malarskie« słyszenie mazurków i wyczucie ich stylu”. Jakub Puchalski docenił Książka także za „przemyślaną dramaturgię interpretacji większych form”.

Paszport „Polityki” to nagroda ustanowiona w 1993 przez tygodnik „Polityka”, przyznawana twórcom w sześciu kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, plastyka (sztuki wizualne) i estrada oraz, od 2002, obejmująca także nagrodę specjalną kreator kultury za osiągnięcia w popularyzowaniu kultury.

Warto dodać, że do Paszportów Polityki w tym roku zgłoszeni zostali także inni uczestnicy Konkursu: Tymoteusz Bies i Szymon Nehring.

W gronie laureatów Paszportów Polityki nagrody znalazł się m.in. Stanisław Leszczyński – Dyrektor ds. artystycznych Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina wyróżniony za propagowanie muzyki polskiej oraz Rafał Blechacz za wybitny talent pianistyczny wsparty rzetelną pracą, za umiejętność kształtowania własnego rozwoju oraz za skromność i pogodę ducha.

 

Krzysztof Książek jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, w tym: im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej w Płocku (2008 r.), XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ricarda Vinesa w Lleida w Hiszpanii (2009 r.), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina we Lwowie (2010 r.), VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Citta di Avezzano” (2011 r.), Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2011, 2013 i 2015 r.). Brał udział w 67. i 69. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, XVIII Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych „Silesia”, V Ogólnopolskim Festiwalu Promocyjnym „Sierpień Talentów” oraz II Festiwalu Premia Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Jest laureatem Stypendium Krystiana Zimermana, stypendystą programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska oraz Fundacji Pro Musica Bona.

 

X
Zaloguj się, aby móc dodawać do ulubionych.