Chopinowski wirtuoz otwiera ważną współpracę


13.08.2015

Deutsche Grammophon i Narodowy Instytut Fryderyka Chopina nawiązują strategiczną współpracę, w dążeniu do szerokiej prezentacji na całym świecie dzieł Fryderyka Chopina oraz najsłynniejszego z międzynarodowych konkursów chopinowskich. Album zwycięzcy tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina ukaże się 6 listopada!

Firma Deutsche Grammophon (DG) jest przekonana, że kolejny wielki pianista światowego formatu objawi się w październiku tego roku, w Warszawie. Dlatego podjęto decyzję o wydaniu 6 listopada albumu – chopinowskiego recitalu pianistycznego, w wykonaniu laureata (lub laureatki), dokładnie w dwa tygodnie po koncercie laureatów. Wyjątkowe porozumienie, mające na celu wydanie albumu pianisty, którego nazwisko dopiero poznamy, jest częścią nowego, twórczego partnerstwa nawiązanego między DG a Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina.

Partnerstwo obejmuje także profesjonalną strategię marketingową oraz międzynarodową kampanię promocyjną albumu zwycięzcy konkursu w 2015 roku. Wydawnictwo to podkreśla strategiczny charakter współpracy pomiędzy Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina – organizatorem jednego z najważniejszych na świecie konkursów muzyki klasycznej, a firmą Deutsche Grammophon – liderem na rynku muzyki klasycznej, która ma na celu szerokie promowanie muzyki polskiego kompozytora i niezwykle wybitnie utalentowanych wykonawców jego dzieł.

Stworzony w 1927 roku Konkurs Chopinowski odbywa się - począwszy od 1955 roku - co pięć lat. Pielęgnując najwyższe wartości artystyczne i muzyczne, cieszy się zasłużoną pozycją jednego z najważniejszych konkursów pianistycznych globu – wydarzenia, które wskazało światu wielkie gwiazdy. Lista zwycięzców minionych konkursów jest jak Who’s Who legendarnych postaci pianistyki światowej  wystarczy wymienić choćby takich artystów związanych z DG, jak: Maurizio Pollini, Martha Argerich, Krystian Zimerman, Yundi Li i Rafał Blechacz. Wśród finalistów znajdują się też Vladimir Ashkenazy oraz Mitsuko Uchida, którzy podpisali umowy z siostrzaną wobec DG firmą Decca.

„Jest to współpraca między dwoma partnerami, którzy już są blisko związani ze sobą” zauważa Costa Pilavachi, Senior Vice-President, Classical Artists and Repertoire, Universal Music Group International. „Na żadnym innym konkursie nie odkrywano tak wielu artystów światowej klasy z taką regularnością, na przestrzeni tak długiego czasu. Wielu z tych artystów o światowej renomie postanowiło powierzyć swoją karierę nagraniową właśnie firmie DG. Co pięć lat melomani z całego świata z wielką niecierpliwością oczekują na werdykt jury Konkursu Chopinowskiego, a jednym z naszych celów jest zaprezentowanie tegorocznego zwycięzcy jak najszerszej publiczności w jak najkrótszym czasie”.

Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, uważa porozumienie z DG za niezwykle istotne w kontekście realizacji misji, której podstawą jest promocja polskiego dziedzictwa muzycznego. „Sztuka Chopina reprezentuje najwyższe sfery ludzkiej twórczości. Naszym celem jest przybliżanie tego dziedzictwa zarówno nowej publiczności jak i melomanom poprzez prezentowanie oryginalnych, dojrzałych artystycznie interpretacji dzieł Chopina. Dzięki temu partnerstwu nieśmiertelna muzyka polskiego kompozytora z pewnością spotka się z jeszcze większym zainteresowaniem, a wspomniany album będzie wspaniałą artystyczną i profesjonalną wizytówką przyszłego zwycięzcy Konkursu w 2015 roku”.

Tegoroczny XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina rozpocznie się 1 października koncertem galowym z udziałem Marthy Argerich. Z ponad 460 wykonawców (w wieku od 16 do 30 lat, z 45 krajów), którzy nadesłali zgłoszenia na Konkurs, jury kwalifikacyjne dopuściło 160 uczestników do udziału w Eliminacjach, które odbyły się w kwietniu w Warszawie – podczas nich wyłoniono 84 pianistów, którzy wezmą udział w październikowym Konkursie. Wśród zakwalifikowanych pianistów najwięcej przedstawicieli mają Chiny i Polska (po 15). Zakwalifikowano też 12 Japończyków, 9 Koreańczyków, 7 Rosjan, 5 przedstawicieli USA i po 3 Kanadyjczyków, Włochów i Anglików. Najlepszych 10 pianistów weźmie udział w Finale, który odbędzie się w okresie 18-20 października.

Firma DG współpracowała już wcześniej z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina przy okazji ważnych wydarzeń muzycznych, m.in. obchodów Roku Chopinowskiego (2010) i uznanych festiwali “Chopin i jego Europa”, odbywających się pod artystycznym kierownictwem Stanisława Leszczyńskiego. Ogłoszona dzisiaj współpraca zaowocuje również wydaniem 11-płytowego albumu "Great Chopin Pianists", który ukaże się pod koniec 2015 roku, a zawierał będzie interpretacje dzieł Chopina w wykonaniu laureatów wszystkich Konkursów Chopinowskich od 1927 do 2010 roku, wybrane z bogatego katalogu DG oraz obszernego archiwum Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

 

 

X
Zaloguj się, aby móc dodawać do ulubionych.