Ruszył 11. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”!


16.08.2015

Wczoraj rozpoczął się 11. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa. Przed Wielkim Konkursem”. W trakcie 14 dni festiwalowych usłyszeć będzie można wielu artystów związanych z Konkursem Chopinowskim. Wystąpi m.in. Vladimir Ashkenazy, Ingolf Wunder, Yulianna Avdeeva, Evgeni Bozhanov, Akiko Ebi, Nelson Freire, Lukas Geniušas, Philippe Giusiano i Ivo Pogorelić. 

32 koncerty: recitale, koncerty kameralne i symfoniczne; wielcy wykonawcy, znane i nieznane arcydzieła muzyki europejskiej od Bacha do Mahlera. Przeboje muzyki klasycznej: Beethoven, Liszt, Czajkowski, Wieniawski, Rachmaninow, Paderewski, Sibelius i Elgar w mistrzowskich wykonaniach; muzyka polska od Chopina, Ogińskiego, Dobrzyńskiego, Kurpińskiego, Szymanowskiej, Wolffa i Lipińskiego do prawykonań utworów Andrzeja Czajkowskiego i Pawła Szymańskiego.

W edycji Festiwalu opatrzonej podtytułem „Przed wielkim Konkursem” prezentowani będą w specjalny sposób polscy uczestnicy tej najważniejszej na świecie Chopinowskiej rywalizacji, która rozpocznie się już 1 października koncertem z udziałem Marthy Argerich. W dniach 17–25 sierpnia, codziennie o godz. 22.00 w Bazylice św. Krzyża odbywać się będzie godzinny recital Chopinowski. Młodzi polscy pianiści będą grali przed sercem Chopina na oryginalnym fortepianie z epoki: Erardzie.

Jutro (17 sierpnia 2015)  o godz. 20.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpi Lukas Geniušas. Pianista jest zdobywcą m.in. II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Fryderyka Chopina Dla Młodzieży w Moskwie (2004), II nagrody w Młodzieżowym Konkursie Pianistycznym Giny Bachauer w Salt Lake City (2005), II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Szkocji (2007), I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Musica della Val Tidone" w Pianello (2009), I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Giny Bachauer w Salt Lake City (2010). Laureat II nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2010 roku oraz nagrody specjalnej Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza w II etapie. Zwycięzca konkursu pianistycznego German Piano Award we Frankfurcie nad Menem (2012).

X
Zaloguj się, aby móc dodawać do ulubionych.