Jury Konkursu Chopinowskiego w nagraniach Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina


08.10.2015

Szesnaście płyt CD, dwie płyty DVD i esej o twórczości Fryderyka Chopina składają się na unikatowe wydawnictwo przygotowane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Ekskluzywny box prezentujący sylwetki jurorów tegorocznego Konkursu Chopinowskiego i członków Komitetu Honorowego już do nabycia w Filharmonii Narodowej.

To bardzo szczególny, wieloformatowy portret jury XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – mówi pomysłodawca i autor wyboru nagrań Stanisław Leszczyński. Niemal wszyscy artyści z tego grona portretowani są dźwiękiem – a więc własną sztuką. Wyjątkiem jest portret Johna Rinka – esej „Chopin autentyczny: historia, analiza i intuicja wykonawcza” umieszczony tu przekornie – zamiast płyty CD. Zestaw uzupełniają dwie płyty DVD z portretami filmowymi. Na pierwszej z nich znalazły się rozmowy z jurorami, który opowiadają m.in. o tym czym kierują się oceniając uczestników i czym Konkurs Chopinowski różni się od innych turniejów pianistycznych. Druga płyta to portrety członków Komitetu Honorowego Konkursu (Mirosława Bałki, Normana Daviesa, Jiřiego Kyliána, Krzysztofa Pendereckiego, Fou Ts’onga, Tomasa Venclovy i Andrzeja Wajdy). Opowiadają oni o swoim widzeniu Chopina – z jednej strony bardzo osobistym, z drugiej usytuowanym w szerszym kontekście.

W warstwie dźwiękowej album został skomponowany z fragmentów nagrań realizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w ramach znanych serii płytowych na instrumentach historycznych i współczesnych, niektóre powstały specjalnie z myślą o tym wydawnictwie. Pozostałe to archiwalia z minionych Konkursów Chopinowskich, w których startowali dzisiejsi jurorzy.

Album jest dostępny w Filharmonii Narodowej, w sklepie Chopin Store (ul. Tamka 43). 

X
Zaloguj się, aby móc dodawać do ulubionych.