Martha Argerich i Nelson Goerner zainaugurują XVII Konkurs Chopinowski


01.10.2015

Martha Argerich i Nelson Goerner zainaugurują XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. W Filharmonii Narodowej trwają próby do tego wydarzenia.

Nadzwyczajny Koncert Inauguracyjny odbędzie się 1 października w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wystąpią wybitni argentyńscy pianiści Martha Argerich i Nelson Goerner – jurorzy tegorocznego Konkursu. Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi Jacek Kaspszyk.

Martha Argerich, triumfująca na Konkursie Chopinowskim w 1965 roku, w jury zasiada po raz czwarty. W jej wykonaniu usłyszymy Koncert fortepianowy a-moll op. 54 Roberta Schumanna. Artystka wykonuje arcydzieło niemieckiego kompozytora od jedenastego roku życia, na płytach nagrała je czterokrotnie.

W tym roku w jury po raz pierwszy zasiada Nelson Goerner, zdobywca wyróżnienia na XIII Konkursie Chopinowskim. Na Koncercie Inauguracyjnym wykona Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego.

Ponadto 1 października w Filharmonii Narodowej odbędzie się prawykonanie Poloneza Krzysztofa Pendereckiego, skomponowanego na zamówienie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Jak mówi sam kompozytor: Będzie to polonez symfoniczny, miejscami zrywający z rytmiką polonezową.

 

I Nadzwyczajny Koncert Inauguracyjny
1 października 2015
g. 20.00
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej w Warszawie

Program:
Ignacy Jan Paderewski: Koncert fortepianowy a-moll op. 17 **
Krzysztof Penderecki: Polonez na orkiestrę symfoniczną
Robert Schumann: Koncert fortepianowy a-moll op. 54 *

Wykonawcy:
Martha Argerich fortepian *
Nelson Goerner fortepian **
Orkiestra Filharmonii Narodowej
Jacek Kaspszyk dyrygent

 

Koncert będzie transmitowany (wideo i audio) na stronie: chopincompetition2015.com; w aplikacji „Chopin Competition” oraz na naszym kanale Youtube: Chopin Institute.

X
Zaloguj się, aby móc dodawać do ulubionych.