Noc Chopina w Pekinie


25.11.2015

W Pekińskiej Sali Koncertowej 26 listopada 2015 roku odbędzie się Noc Chopina. Wydarzenie jest organizowane w związku z wizytą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Chinach na zaproszenie Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga.

W trakcie Nocy Chopina w Pekinie wystąpią: Wojciech Światała – juror tegorocznej edycji Konkursu oraz Eric Lu – laureat IV nagrody na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Jak mówi Magdalena Czechońska, Dyrektor Wydziału Kultury Ambasady RP w Pekinie: Koncert, będzie nie tylko swego rodzaju muzycznym mostem łączącym nasze dwie kultury i tradycje, ale także połączy różne pokolenia pianistów. Eric Lu i prof. Wojciech Świtała zaprezentują przekrój utworów Chopina, od preludiów przez walce i mazurki aż po nokturny. Recital będzie okazją do wyrażenia uznania Polski dla chińskich pianistów i melomanów”.

Chiny stanowią dla Polski szczególnego partnera w dziele upamiętnienia Fryderyka Chopina.  W tym roku w Chińskim Muzeum Narodowym w Pekinie zorganizowano wystawę „Skarby z kraju Chopina”, którą obejrzało ponad 110 tysięcy odwiedzających. Powiązane z wystawą były recitale chopinowskie polskiej pianistki Beaty Bilińskiej w Pekinie i w Wuhan. Ponadto we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina i Polskimi Liniami Lotniczymi Lot zrealizowany został projekt „Odwiedź Polskę z Li Yundim”, dzięki któremu chińscy dziennikarze mogli obserwować tegoroczny konkurs. Po raz pierwszy w historii rywalizacji najlepszych pianistów świata chińscy miłośnicy muzyki Chopina mogli też oglądać internetową transmisję na żywo z Warszawy na portalu youku.com. Ponadto w 2016 roku w Pekinie odbędzie się I Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina dla Młodych Pianistów organizowany przez Chińsko-Polskie Centrum Wymiany Kulturalnej XXI wieku w Pekinie w porozumieniu z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w Warszawie.

W ramach trasy koncertowej zwycięzcy pierwszej nagrody XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Seong-Jin Cho wystąpi w Pekinie dnia 12 grudnia 2015 roku (więcej).

Koncert „Noc Chopina” organizowany wspólnie przez portal Culture.pl, Wydział Kultury Ambasady RP w Pekinie oraz Pekińską Salę Koncertową, przy współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. W trakcie koncertu z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy pianiści otrzymają replikę rzeźby prezentującej Fryderyka Chopina autorstwa polskiego artysty Tadeusza Łodziany.

 


X
Zaloguj się, aby móc dodawać do ulubionych.