Laureaci XVII Konkursu Chopinowskiego na festiwalu „Chopin i Jego Europa”


26.01.2016

Czternaścioro uczestników XVII Konkursu Chopinowskiego zagra w sierpniu w Warszawie, podczas 12. Festiwalu „Chopin i Jego Europa”. Wystąpią m.in. wszyscy laureaci ostatniej edycji Konkursu. Usłyszymy ich w wykonaniach zarówno na instrumentach współczesnych, jak i historycznych, w salach Filharmonii Narodowej i Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, a także w Bazylice św. Krzyża w Warszawie i w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

12. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny CHOPIN I JEGO EUROPA Z ziemi włoskiej do Polski - Od Mozarta do Belliniego, zaplanowany w dniach od 15 do 30 sierpnia, to kolejna konfrontacja twórczości Chopina z muzyką jemu najbliższych kompozytorów – Bacha, Mozarta, Haydna, Belliniego, Jíroveca. To również podążanie śladami  różnorodnych wpływów na muzykę Chopina oraz muzyki Chopina na dzieła innych twórców. Podczas festiwalu zabrzmią ulubione chopinowskie gatunki muzyczne: opera, pieśń, koncert, muzyka kameralna oraz popularne w XIX stuleciu opracowania, parafrazy i wariacje na tematy najbardziej znanych dzieł epoki. Usłyszymy też odważne, choć ryzykowne, a przez to i prowokacyjne – transformacje arcydzieł chopinowskich na inny rodzaj brzmienia. Wszystko to w mistrzowskich wykonaniach, zarówno na instrumentach współczesnych jak i historycznych.

W Warszawie zagrają laureaci wszystkich sześciu nagród głównych: Seong-Jin Cho, Charles Richard-Hamelin, Kate Liu, Eric Lu, Tony Yike Yang oraz Dmitry Shishkin. Ponadto w Bazylice św. Krzyża lub w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli z recitalami chopinowskimi na instrumencie historycznym wystąpią  zdobywcy głównych wyróżnień: Szymon Nehring, Georgijs Osokins, Alyosha Jurinic, Aimi Kobayashi, a także wybrani uczestnicy II i III etapu Konkursu: Dinara Klinton, Galina Christiakova, Ivett Gyöngösi oraz Krzysztof Ksiażek.

Sprzedaż biletów na 12. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny CHOPIN I JEGO EUROPA rozpocznie się 1 lutego 2016. Bilety można zakupić online na stronie bilety.nifc.pl (sprzedaż od godziny 12:00) oraz w kasach Muzeum Fryderyka Chopina (od godziny 11:00).

Pełny program Festiwalu: tutaj.

X
Zaloguj się, aby móc dodawać do ulubionych.