Płyta Seong-Jin Cho, Zwycięzcy 17. Konkursu Chopinowskiego już dostępna!


09.11.2015

Deutsche Grammophon ma zaszczyt ogłosić wydanie debiutanckiego solowego albumu Seong-Jin Cho, laureata pierwszej nagrody XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, uznawanej za jedną z najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych w dziedzinie muzyki poważnej.

Po trwających 3 tygodnie 4-etapowych przesłuchaniach w Warszawie, artysta dowiedział się o wygranej we wtorek 20 października br. Na płycie, która ukazała się 6 listopada, znalazły się najważniejsze, nagrane na żywo fragmenty wystąpień konkursowych 21-letniego Koreańczyka. Album zapoczątkuje długofalową współpracę pomiędzy wytwórnią Deutsche Grammophon a Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, mającą na celu promocję i zaprezentowanie wybitnych interpretacji dzieł Chopina możliwie jak największemu gronu odbiorców.

Seong-Jin Cho urodził się 28 maja 1994 roku w Seulu w Korei Południowej. Zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Moskwie (2008) oraz trzecią nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego (2011). Artysta mieszka w Paryżu. Koncertował z wieloma znakomitymi orkiestrami i dyrygentami, między innymi z orkiestrą Teatru Maryjskiego pod batutą Valery’ego Gergieva, Orchestre Philharmonique de Radio France (dyr. Yuri Temirkanov), czy Rosyjską Orkiestrą Narodową  (dyr. Mikhail Pletnev). Uczestnictwo w tym wspaniałym Konkursie było dla mnie niezwykłym przeżyciem, a zdobycie pierwszej nagrody spełnieniem moich marzeń – powiedział Seong-Jin Cho. Muzyka Chopina opowiada nam tak wiele o ludzkiej naturze i trafia prosto do serca. Mam nadzieję, że płyta Deutsche Grammophon poruszy wszystkich, którzy jej wysłuchają.

O udział w tegorocznym Konkursie Chopinowskim starało się ponad 450 wykonawców z 45 krajów, urodzonych w latach 1985-1999. Komisja Kwalifikacyjna powołana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprosiła 160 pianistów do udziału w kwietniowych Eliminacjach w Warszawie, a następnie zakwalifikowała 77 osób do Konkursu, który odbył się w dniach 3-23 października. Spośród 10 finalistów Seong-Jin Cho zdobył najwyższą punktację. Oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 30 000 euro, otrzymał również Nagrodę Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza.

Deutsche Grammophon z przyjemnością rozpoczyna współpracę z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina nad wydaniem płyty, która ukaże piękno i pasję interpretacji muzyki Chopina w wykonaniu Seong-Jin Cho – mówi Costa Pilavachi, International Senior Vice President koordynujący kwestie repertuarowo-artystyczne dotyczące muzyki klasycznej w Universal Music Group. W trakcie trzech intensywnych tygodni konkursu i wspaniałego muzykowania, urzekły nas jego wykonania i wierzymy, że stanie się jednym z najlepszych artystów swojego pokolenia. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski wyznacza standardy, które stają się obowiązujące dla innych konkursów muzycznych. Należy do najważniejszych wydarzeń tego typu i przyciągając uwagę całego świata prezentuje najlepszych wykonawców muzyki poważnej. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy przybliżyć Konkurs Chopinowski nowej publiczności za pomocą kampanii w mediach społecznościowych oraz transmisji na żywo z przesłuchań finałowych, a teraz także za pomocą debiutanckiego albumu Seong-Jin Cho.

Album dostępny TUTAJ oraz w sieci sklepów Empik

Powiązane materiały:

X
Zaloguj się, aby móc dodawać do ulubionych.