Dina Yoffe

Łotwa Data urodzenia: 18.12.1952

Numer uczestnika:

Dina Yoffe

*18 XII 1952 Ryga

Laureatka Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. R. Schumanna w Niemczech oraz Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, honorowa członkini Japońskiego Stowarzyszenia Pedagogów Fortepianu, dyrektor artystyczny Festiwalu i Kursów Mistrzowskich „Lato Muzyczne” w hiszpańskiej Maladze. Pianistka jest częstym gościem międzynarodowych festiwali muzycznych w Europie, Japonii i Stanach Zjednoczonych.

Pochodząca z łotewskiej Rygi, Dina Yoffe rozpoczynała edukację muzyczną w swoim rodzinnym mieście, w renomowanej Szkole Muzycznej im. Emilsa Darzinsa. Naukę kontynuowała w Centralnej Szkole Muzycznej w Moskwie. Ukończyła Moskiewskie Konserwatorium Muzyczne im. P. Czajkowskiego w klasie prof. Wiery Gornostajewej, jednej z najwybitniejszych kontynuatorek legendarnej szkoły Heinricha Neuhausa. Obecnie jest znaną i cenioną pianistką występującą w licznych krajach europejskich, a także w Rosji, Izraelu, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Ważnymi punktami w jej karierze były koncerty z wybitnymi orkiestrami prowadzonymi przez światowej sławy dyrygentów, , takich jak: Zubin Mehta (Izraelska Orkiestra Symfoniczna), Neville Marriner (Orkiestra Radia Japońskiego NHK), Valery Gergiev i Dmitri Kitayenko (Moskiewska Orkiestra Filharmoniczna), James DePreist (Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra), Gidon Kremer (Kameralna Orkiestra Kremerata Baltica), Yuri Bashmet (Moscow Soloists), Jacek Kaspszyk (Sinfonia Varsovia). Artystka występuje z recitalami solowymi m.in. na festiwalach takich jak: „Chopin i jego Europa” w Warszawie, Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, festiwale muzyczne w Bayreuth (Niemcy) i na wyspie Elba (Włochy), Summit Music Festival w Stanach Zjednoczonych, a także w słynnych salach koncertowych jak tokijska Suntory Hall, mediolańska sala stowarzyszenia Serate Musicali im. G. Verdiego, wiedeńskie Musikverein i Konzerthaus, Wielka Sala Konserwatorium Moskiewskiego, paryska Salle Pleyel, londyńska Barbican Centre i wielu innych. Artystka koncertowała także w Pałacu Królewskim w Hadze na zaproszenie Jej Wysokości Królowej Beatrice. Pianistka jest nie tylko solistką, ale też doskonałą kameralistką. Koncertowała ze słynnymi muzykami, wśród których byli skrzypkowie Gidon Kremer, Vadim Repin, Viktor Tretiakov, Michael Vaiman, altowiolista Yuri Bashmet i wiolonczelista Mario Brunello. Podczas koncertów w Tokio, Osace i Jokohamie, transmitowanych i nagrywanych przez japońską telewizję NHK, artystka wykonała komplet dzieł fortepianowych Chopina.

Pianistka prowadzi liczne kursy mistrzowskie. Była profesorem gościnnym podczas Kursów Mistrzowskich Yamaha w Paryżu, Nowym Jorku, Hamburgu i Tokio, w latach 1989-1996 - profesorem w Akademii Muzycznej Samuela Rubina na Uniwersytecie w Tel Awiwie (Izrael), zaś od 1995 do 2000 roku — profesorem gościnnym na Uniwersytecie Sztuk Aichi w Japonii. Zasiada w jury licznych międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Cleveland (USA), Hamamatsu (Japonia), Konkursie Chopinowskim w Warszawie, konkursach im. M. Canals w Barcelonie oraz im. F. Liszta w Weimarze. Obecnie artystka jest profesorem fortepianu w hamburskiej Musikhochschule.

Dokonała licznych nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych. Na płytach dostępne są w jej wykonaniu m.in. 24 Preludia, Fantazja f-moll; 19 walców, cztery scherza, Sonata h-moll op. 58 i cztery Impromptus Chopina; Etiudy symfoniczne op. 13, Kreisleriana op. 16 i Sonata fis-moll op.11 Schumanna; muzyka kameralna Schuberta, Francka, Schumanna i Prokofiewa. Nakładem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina ukazały się trzy albumy: na fortepianie historycznym ze Scherzem h-moll i E-dur, wyborem nokturnów, z Koncertem f-moll w wersji solo oraz z utworami Chopina na dwa fortepiany i na cztery ręce razem z Danielem Vaimanem, również na fortepianie współczesnym.

X
Zaloguj się, aby móc dodawać do ulubionych.