Idea publicznej rywalizacji młodych artystów w sztuce interpretacji muzyki Chopina od lat znajduje zwolenników w Polsce, ale także na świecie. Niemal na wszystkich kontynentach organizuje się konkursy dedykowane w głównej mierze lub wyłącznie muzyce Chopina. Niektóre z nich mają już utrwaloną, kilkudziesięcioletnią tradycję, inne powstały niedawno. Jednym z najmłodszych konkursów jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla Młodych Pianistów w Pekinie, którego pierwsza edycja odbędzie się w dniach 17-30 października 2016.
Konkurs w Pekinie skierowany jest do pianistów w wieku 12-26 lat. W jury Konkursu zasiadać będą m.in. pianiści znani z jury ostatniej edycji Konkursu Chopinowskiego w Warszawiie: Prof. Katarzyna Popowa-Zydroń (przewodnicząca), Prof. Andrzej Jasiński, Piotr Paleczny czy Dina Yoffe.
Konkurs jest trzyetapowy, a na jego program składają się wyłącznie utwory Fryderyka Chopina. Wzorem warszawskiego Konkursu w finale pianiści z grupy starszej wykonywać będą jeden z koncertów Fryderyka Chopina. Co ciekawe grupa młodsza zmierzy się z rzadziej wykonywanymi utworami na fortepian i orkiestrę polskiego kompozytora. Pianiści wykonywać będą Wariacje B-dur na temat „Là ci darem la mano” op. 2, Fantazję A-dur na tematy polskie op. 13 lub Rondo à la Krakowiak F-dur op. 14.
Termin zgłoszeń upływa 20 maja 2016 roku (więcej informacji na temat zgłoszeń oraz szczegółowy regulamin: www.chopin.com.cn/).
Dyrektorem Konkursu jest Prof. Li Min – pianista, wiceprzewodniczący Chińskiego Stowarzyszenia Muzycznego, które od 2006 roku organizuje także Pekiński Międzynarodowy Festiwalu Muzyczny. Dyrektorem artystycznym Konkursu jest przewodniczący Chińskiego Towarzystwa Muzycznego - Prof. Wu Ying.
Konkurs jest współorganizowany przez Beida Jade Bird Music Group, Chińsko-Polskie Centrum Wymiany Kultury i Sztuki XXI w. w Pekinie, Beida Jade Bird World oraz Musical China (Beijing) Culture and Arts Co., Ltd., pod patronatem Ministerstwa Kultury Chińskiej Republiki Ludowej.
Partnerem Konkursu jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, portal Culture.pl, Instytut Polski – Wydział Kultury Ambasady RP w Pekinie oraz TIANJIE GROUP.