I Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbył się na początku 1927 roku (choć pierwotnie jego rozpoczęcie planowane było na 15 października roku 1926 – dzień odsłonięcia w Łazienkach Królewskich pomnika Chopina dłuta Wacława Szymanowskiego). Jego inicjatorem był pianista i pedagog Jerzy Żurawlew, który pod wpływem Aleksandra Michałowskiego – wybitnego interpretatora dzieł Chopina – w 1925 roku rozpoczął starania o pozyskanie środków na zorganizowanie pianistycznego turnieju. Wspominał Żurawlew: „Spotkałem się z absolutnym niezrozumieniem, obojętnością, a nawet niechęcią. Opinia muzyków była jednomyślna: »Chopin jest tak wielki, że sam się obroni«. W Ministerstwie oznajmiono, że nie ma na to środków […], a w ogóle pomysł jest nierealny do wykonania”. Dopiero zmiana władzy i patronat nowo wybranego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Ignacego Mościckiego – znacznie przyspieszyły bieg spraw.
Miejscem przesłuchań konkursowych stała się Sala Koncertowa Filharmonii Warszawskiej. Konkurs – który od pierwszej edycji pomyślany został jako turniej o zasięgu międzynarodowym – gościł 26 pianistów z ośmiu krajów. Wśród reprezentantów ZSRR znalazł się 20-letni wówczas Dymitr Szostakowicz. Wysokich laurów nie zdobył, po latach jednak zyskał rangę jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku.
Konkurs okazał się sukcesem – podkreślano w recenzjach wysoki poziom uczestników i pełną emocji atmosferę rywalizacji. Nie omieszkano wytknąć organizatorom niedociągnięcia: przyjezdnym pianistom nie zapewniono sal do ćwiczeń, musieli oni zatem korzystać z instrumentów znajdujących się w prywatnych mieszkaniach, co stało się tematem żartów.
Laureaci
Nagroda I – Lev Oborin (ZSRR)
Nagroda II – Stanisław Szpinalski (Polska)
Nagroda III – Róża Etkin (Polska)
Nagroda IV –Grigory Ginzburg (ZSRR)
Nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków – Henryk Sztompka (Polska)
Wyróżnienia
Yuri Briushkov (ZSRR)
Jakub Gimpel (Polska)
Guillaume Mombaerts (Belgia)
Leopold Münzer (Polska)
Théo van der Pas (Holandia)
Edward Prażmowski (Polska)
Dmitri Shostakovich (ZSRR)
Bolesław Woytowicz (Polska)
Jury
Zygmunt Butkiewicz (Polska)
Zbigniew Drzewiecki (Polska)
Alfred Höhn (Niemcy, wziął udział w przesłuchaniach końcowych)
Witold Maliszewski (Polska, przewodniczący)
Piotr Maszyński (Polska)
Aleksander Michałowski (Polska; wycofał się z jury podczas I etapu konkursu, nie oceniał uczestników)
Henryk Melcer (Polska)
Zofia Rabcewicz (Polska)
Adam Sołtys (Polska)
Felicjan Szopski (Polska)
Józef Śmidowicz (Polska)
Józef Turczyński (Polska)
Adam Wyleżyński (Polska)
Jerzy Żurawlew (Polska)